25PZA220M10X13
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
25PZA220M10X13 PDF
Type Description
Series:PZA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.8 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)