ESRL390M04B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 4V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
ESRL390M04B PDF
Type Description
Series:ESRL
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):35mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.6 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)