ESRH101M06R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
ESRH101M06R PDF
Type Description
Series:ESRH
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)