PCR1A121MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PCR1A121MCL1GS PDF
Type Description
Series:PCR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):60mOhm
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)