CKC18C622FWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
KC-LINK 1812 6.2NF 650VDC C0G
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKC18C622FWGACAUTO PDF
Type Description
Series:KC Link Auto C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:6200 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:650V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.061" (1.55mm)