08052U2R4BAT2A
Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805
DataSheet
08052U2R4BAT2A PDF
Type Description
Series:U
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.4 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.045" (1.15mm)