C0603C0G500-122FNP
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0603
DataSheet
C0603C0G500-122FNP PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1200 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.033" (0.84mm)