0402ZD104MAT4A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
DataSheet
0402ZD104MAT4A PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.56mm)