C0603X7S0J224M030BC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X7S 0201
DataSheet
C0603X7S0J224M030BC PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.014" (0.35mm)