0805J2500563KXR
Description
CAP CER 0.056UF 250V X7R 0805
DataSheet
0805J2500563KXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)