CGA3E1X5R1A335M080AC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGA3E1X5R1A335M080AC PDF
Type Description
Series:CGA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)