CD90-B2GA331KYGS
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CD90-B2GA331KYGS PDF
Type Description
Series:CD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:330 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:B
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Features:High Voltage
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)