EMF212B7105MGHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP, MLCC, 0805/2012, 16V, X7R,
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
EMF212B7105MGHT PDF
Type Description
Series:M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)