ECK-DGL102ME
Description
CAP CER 1000PF 250VAC Y5U RADIAL
DataSheet
ECK-DGL102ME PDF
Type Description
Series:GL
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)