FG18X7S2A333KRT06
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7S RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FG18X7S2A333KRT06 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)