GCJ21BL81C105KA01L
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 16V X8L 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GCJ21BL81C105KA01L PDF
Type Description
Series:GCJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X8L
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)