CM02X7R222M16AH
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 01005
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CM02X7R222M16AH PDF
Type Description
Series:CM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)