C0402C105K8PACTU
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
DataSheet
C0402C105K8PACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X5R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)