C2012X7R1V475M125AE
Description
CAP CER 4.7UF 35V X7R 0805
DataSheet
C2012X7R1V475M125AE PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.059" (1.50mm)