CKC21C103KCGAC7800
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
KC-LINK 2220 10NF 500VDC C0G
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKC21C103KCGAC7800 PDF
Type Description
Series:KC Link Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)