05085E104MAT2W
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0508
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
05085E104MAT2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)