CCD-216F103MK02
Description
CAP CER 10000PF 250V Y5V RADIAL
DataSheet
CCD-216F103MK02 PDF
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)