AU105A472JA72A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AU105A472JA72A PDF
Type Description
Series:AU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Gold Flash Termination
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)