MM035C473KCZ2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MM035C473KCZ2A PDF
Type Description
Series:MM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:Medical, Non-Critical
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.029" (0.74mm)