
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 270 pF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient: | X7R (2R1) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Soft Termination |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.051" (1.30mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 24000 |
Current price of 0805Y1K00271KXR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 0603 5.1PF 100V ULTRA ST
CAP CER 1206 390PF 25V ULTRA STA
CAP CER 1812 1.3NF 100V ULTRA ST
CAP CER 0.068UF 50V X7R 2225
CAP CER 270PF 1KV X7R 0805
CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 RAD
CAP CER 1.5PF 1KV C0G/NP0 0805