SM36B565K501B
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 5.6UF 500V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SM36B565K501B PDF
Type Description
Series:KPS SM SMD Indust X7R HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5.6 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:1.299" L x 0.598" W (33.00mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.220" (5.59mm)