501S42E430FV4E
Manufacturer
Johanson Technology
VIGOR # :
Description
CAP CER 43PF 500V NP0 1111
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
501S42E430FV4E PDF
Type Description
Series:E
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:43 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, High Voltage
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)