CK06BX222K
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2200PF 200V BX RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CK06BX222K PDF
Type Description
Series:Military, MIL-C-11015, CK06
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)