FG18X5R1E106MRT00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FG18X5R1E106MRT00 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)