0805J2502P40BQT
Manufacturer
Syfer
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.4PF 250V C0G/NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
0805J2502P40BQT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2.4 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)