C1206X472JCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 500V C0G/NP0 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1206X472JCGACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto C0G HV Flex
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.047" (1.20mm)