CGJ2B2X7R1C223K050BA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGJ2B2X7R1C223K050BA PDF
Type Description
Series:CGJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)