0805Y0500272JER
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805
DataSheet
0805Y0500272JER PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)