HV1808Y181KX6ATHV
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 180 PF 6KV X7R 1808
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HV1808Y181KX6ATHV PDF
Type Description
Series:HV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:180 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):0.106" (2.70mm)
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)