FA23X7T2E155KNU00
Description
CAP CER 1.5UF 250V X7T RADIAL
DataSheet
FA23X7T2E155KNU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7T
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.335" L x 0.217" W (8.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)