C0805C153K1TACAUTO
Description
CAP CER 0805 15NF 100VDC X8G
DataSheet
C0805C153K1TACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X8G HT150C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8G
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)