TVS042CG6R3BC-W
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 6.3PF 25V C0G/NP0 01005
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
TVS042CG6R3BC-W PDF
Type Description
Series:V
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:6.3 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)