CCD-212E332MK72
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CAP CER 3300PF 250V Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCD-212E332MK72 PDF
Type Description
Series:CCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)