CCR05CG102JM
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 100V 5% RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCR05CG102JM PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-20, CCR05
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:M (1%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)