C0402C223K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
DataSheet
C0402C223K5RACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X7R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)