FK26X5R1E155KN000
Description
CAP CER 1.5UF 25V X5R RADIAL
DataSheet
FK26X5R1E155KN000 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)