1206Y0160273MXT
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 1206
DataSheet
1206Y0160273MXT PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)