CCR05CG271FPV
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 270PF 200V 1% RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCR05CG271FPV PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-20, CCR05
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:P (0.1%)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)