CKC21X472MCGAC7800
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
KC-LINK 2220 4.7NF 500VDC C0G
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKC21X472MCGAC7800 PDF
Type Description
Series:KC Link Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.240" L x 0.197" W (6.10mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)