B58035U7505M001
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP CER 5UF 700V 20SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
B58035U7505M001 PDF
Type Description
Series:CeraLink™ FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:700V
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Features:Low ESL (Stacked), High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Stacked SMD, 20 J-Lead
Size / Dimension:1.142" L x 0.289" W (29.00mm x 7.34mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.378" (9.60mm)