CAS17C100JAGGC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 250VAC C0G/NP0 1808
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CAS17C100JAGGC PDF
Type Description
Series:CAS SMD SFTY 250
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.061" (1.55mm)