MR052A221KAATR1
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MR052A221KAATR1 PDF
Type Description
Series:Ceralam® MR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:220 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)