CKC21X273MCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
KC-LINK 2220 27NF 500VDC C0G
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKC21X273MCGACAUTO PDF
Type Description
Series:KC Link Auto C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.240" L x 0.197" W (6.10mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)