UMK316ABJ475MLHT
Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206
DataSheet
UMK316ABJ475MLHT PDF
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Ultra Low ESR
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)