ST105C396MAM02
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 39UF 50V X7R 4SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ST105C396MAM02 PDF
Type Description
Series:Mini-TurboCap™
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL (Stacked)
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Stacked SMD, 4 L-Lead
Size / Dimension:0.210" L x 0.190" W (5.33mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.220" (5.59mm)
Lead Spacing:0.150" (3.80mm)